“Peking to Paris Motor Challenge”in Azərbaycan mərhələsi Heydər Əliyev Mərkəzindən start götürdü
İyunun 9-da səhər saatlarında “Peking to Paris Motor Challenge” rallisinin Azərbaycan mərhələsinə start verilib. Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısından başlayan Azərbaycan mərhələsi Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Avtomobil Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Sayca 9-cu buraxılış sayılan bu yürüş 1907-ci ildən keçirilir. Retro avtomobillər üçün nəzərdə tutulmuş beynəlxalq yürüşün start nöqtəsi Pekin olmaqla bir neçə ölkəni əhatə edir və Parisdə yekunlaşır.
Səhər saatlarında əvvəl Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında avtomobillərin sərgisi keçirilib. Daha sonra retro avtomobillər Qobustan, Şamaxı, Acınohur-Ceyrançöl düzü və Azərbaycanın digər füsunkar bölgələrindən keçərək Qax şəhərinə istiqamət götürüblər. Azərbaycan ərazisində yarışda 55 retro avtomobil iştirak edir. İyunun 10-da iştirakçılar ölkəmizi tərk edəcək və yürüş estafeti Gürcüstana keçəcək.
“Peking to Paris Motors Challenge” təkcə avtomobil yürüşü deyil, bu həm də retro avtomobil həvəskarlarını bir araya gətirən əsl dözümlülük rallisidir. İştirakçılar avtomobillərlə təxminən 15.000 km məsafə qət edərək davamlılıq və dözümlük tələb edən marşrutla hərəkət edirlər.

Azerbaijan Stage of the “Peking to Paris Motor Challenge” Kicks Off from Heydar Aliyev Center
On the morning of June 9, the Azerbaijan stage of the “Peking to Paris Motor Challenge” rally officially began. The launch took place in front of the Heydar Aliyev Center, with the event organized with the support of the Ministry of Youth and Sports, the Azerbaijan Automobile Federation (AAF), and the Baku City Circuit Operating Company.
This is the 9th edition of the rally, which has been held since 1907. It is an international endurance rally specifically for vintage cars, starting in Beijing, passing through several countries, and finishing in Paris.
In the morning, a car exhibition was held in the park area of the Heydar Aliyev Center. Following that, the vintage vehicles set off, traveling through Gobustan, Shamakhi, the Ajinohur–Jeyranchol plateau, and other scenic regions of Azerbaijan, heading toward the city of Qakh.
A total of 55 vintage cars are participating in the rally as it passes through Azerbaijan. On June 10, the participants will leave the country, and the rally will continue into Georgia.
The “Peking to Paris Motor Challenge” is not just a car rally - it's a true endurance challenge that brings together vintage car enthusiasts. Participants cover approximately 15,000 kilometers, navigating a route that demands both resilience and consistency from both drivers and their classic machines.