Elektrik Avtomobillərin Festivalı
İyulun 7-də Bakıda Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının (AAF) təşkilatçılığı ilə Elektrik Avtomobillərin Festivalı keçirilib.
Ekoavtomobillərin əhəmiyyətini vurğulamaq və onların üstünlüklərini cəmiyyətə çatdırmaq məqsədi daşıyan bu tədbir Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində və COP29 ərəfəsində təşkil olunub. Ağ Şəhərdə baş tutan festivalda planetimizə zərər vurmayan nəqliyyat vasitələri – “yaşıl” avtomobillər sərgilənib.
İlk dəfə keçirilən festivalın sponsoru “NEO Motors” şirkəti olub. Tədbirin baş tutmasında Ağ Şəhər layihəsi, “Azərişıq” və “Azərenerji” açıq səhmdar cəmiyyətləri dəstək göstərib. Festivalın tərəfdaşları qismində isə “Efendiler Group”, “Volt Group”, “Improtex Motors”, “Onvolt Group”, “Cahan Motors” və “Nurgün Motors” şirkətləri qoşulublar.
Festivalda AAF-ın vitse-prezidenti Fərid Məmmədov və Azərbaycan Respublikası energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov çıxış ediblər.
Festival çoxsaylı ziyarətçilər tərəfindən maraqla qarşılanıb. Onlar ekoavtomobillərə baxış keçirərək bu avtomobillərin xüsusiyyətləri və üstünlükləri barədə geniş məlumat əldə ediblər.
Tədbirdə festivalın uğurla həyata keçirilməsində töhfə verən sponsor və tərəfdaşlara sertifikatlar təqdim edilib. Festival əyləncəli musiqi proqramı ilə yekunlaşıb.

Electric Cars Festival
Portraying the importance and benefits of electric vehicles to society, this festival took place within the Green World Solidarity Year in Azerbaijan and ahead of COP29. In this festival that took place in Baku White City, eco-friendly - green cars were exhibited.
The sponsor of the festival, which took place for the first time, was NEO Motors. White City Project, Azerishiq, and Azerenerji also supported the organisation of the event. Efendiler Group, Volt Group, Improtex Motors, Onvolt Group, Cahan Motors, and Nurgun Motors were the respective partners of the event.
Farid Mammadov, the Vice President of the Azerbaijan Automobile Federation (AAF), and Elnur Soltanov, the Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Chief Executive Officer of COP29 Azerbaijan, attended the festival.
The festival was welcomed by many visitors. They viewed eco-cars and got extensive information about their features and advantages.
During the event, certificates were presented to sponsors and partners who contributed to the successful implementation of the festival.